Reklam 1 Alanı
amerika-nin-k-busu-felluce-direnisi--yeniden-diriliyor

Amerika’nın kâbusu Felluce Direnişi, yeniden diriliyor

-A +A Bu hafta Iraklı mücahidlerin Felluce’yi ve Ramadi’yi Maliki’nin askerlerinden temizleyip kurtarılmış bölge... 

sirada_nusret_cephesi_mi_var_h7207

IŞİD’de Başarılı Olurlarsa Nusrayı Deneyecekler

Suriye’de yüzlerce yabancı direnişçinin Ahraruş Şam ve Livau Tevhid’e sızan istihbarat unsurları ve ÖSO’nun... 

isidden_halep_olaylariyla_ilgili_bildiri_h7199

IŞİD’den Halep Olayları Bildirisi

Irak ve Suriye’deki büyük kazanımlarının ve süratle büyüyüp yayılmasının ardından büyük bir korkuya kapılan... 

cevlani_suriyedeki_catismalarda_tarafsiziz_h7216

Nusret Cephesinden Stratejik Savaş Mesajı

El Cevlani’nin konuşmasını ilginize sunuyoruz: 1-) Çatışmada kötü niyetli yabancı eller olsa da tarafların... 

suriyedevrimi

Nusret Cephesi ve İslami Cephe’den ortak Operasyon

Muhaliflerden büyük operasyon   Suriye’de silahlı muhalifler, bir yıldır kuşatma altında tuttukları... 

Amerikaya Göre İslamcı Savaşçılar Suriyede İdareyi Ele Alacaklar

En üst düzey Pentagon istihbarat yetkililerinden bir görevli, İslamcı savaşçıların soğuk kanlıklarını korumaları durumunda Esed’e karşı savaşan diğer bütün muhalif gruplar üzerinde yönetici konumuna geçeceğini söyledi.

ABD İstihbarat Savunma Birimi baş muavini David Shedd, yaptığı açıklamada güçlü bir dış müdahale imasıyla, aşırı radikaller olarak tanımladığı Küresel Cihatçıların Suriye’deki diğer gruplar üzerinde kontrolü ele almasından çok endişeli olduğunu söyledi.

 

İncanews’te yer alan habere göre Suriye’deki El Kaide yapılanması, Nusret Cephesi hakkında bahsettiği bu “tehlike”ye rağmen Shedd, ABD’nin yada müttefiklerinin nasıl bir dış müdahale gerçekleştireceğine dair bir şey söylemedi.
Shedd’in Suriye halkının kendi tercihlerine rağmen okyanus ötesindeki ABD’nin ‘Suriye halkı adına’ endişe duyması ise anlaşılabilir bir cümle ve tavır olmaktan uzak görüldü.

İstihbarat baş muavinin açıklamasında yer alan ‘savaşın herhangi bir yere kayması an meselesidir ve aylar hatta yıllar sürmesi olası’ ifadeleriyle de bölge ülkelerini tehdit ettiği düşünülüyor.

Shedd, konuşmasında ayrıca İslamcı savaşçıların savaş bittikten sonra da evlerine dönmeyeceklerini ve Esed’den boşalan yönetimi kendi inançlarına göre yenisiyle değiştirmek için ele alacaklarını vurguladı. ABD’nin bu açıklaması Esed sonrası nasıl bir Suriye istediklerinin de cevabı gibi

TAKAS YAPILDI

Nusra ve YPG  arasındaki çatışmalar, 16 Temmuz günü Serêkaniyê (Rasulayn) kentinde bir YPG devriyesine yönelik saldırının ardından başladı. YPG güçleri Nusra’ya karşı başlattıkları operasyonda 48 saat içerisinde bu grupların Türkiye ile olan sınırdaki karargahlarını ele geçirmiş ve  Nusra kentten geri çekilmek zorunda kalmıştı

Suriye’de Nusra ve PYD arasındaki çatışmalar da devam ediyor.  PYD’nin iddiasına göre Til Ebiyad’daki çatışmalar Nusracıların  Cumartesi günü Kürt mahallelerine saldırısı ile başladı. Karşılık veren El Ekrad Cephesi, aralarında Irak İslam Devleti emiri Ebu Musab’ın da olduğu bir çok silahlı El Kaide üyesini ele geçirdi.

Bunun üzerine Nusra’ya bağlı güçler yüzlerce Kürdü alıkoydu. Pazar günü yapılan anlaşma üzerine El Ekrad Cephesi, sivillere karşılık Ebu Musab’ı serbest bıraktı. Ancak  PYD’nin iddiasına göre  grupların elindeki tüm sivillerin halen serbest bırakılmadığı ve başka bölgelerde sivillerin alıkonulmaya devam ettiği bildirildi.

Yerel kaynaklar, Til Ebiyad’daki çatışmaların şiddetli bir şekilde sürdüğünü bildiriyor. Serêkaniyê olarak adlandırılan bölgeden El Nusra güçlerinin de Til Ebiyad’a kaydırıldığı ifade ediliyor.

(YPG), Kürt mahallelerine yönelik saldırıları karşısında sessiz kalmayacaklarını belirterek, “Kürtleri korumak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını” duyurdu.

Diğer taraftan Qamişlo ile Tirbespi arasındaki Çelaxa bölgesinde de YPG ile El Nusra, Irak İslam Devleti ve Bilad El Şam arasındaki çatışmalar da devam ediyor. Çatışmalar 17 Temmuz günü başladı. Girhok ile Ali Ağa köylerinde yer yer çatışmaların yaşandığı yönünde bilgiler gelirken şu ana kadar bu bölgede 12 YPG’linin hayatını kaybettiği öğrenildi.

ESAD MI IŞIK YAKTI

Suriye Kürdistan Demokrat Partisi (El-Parti) sözcüsü Nuri Brimo, PYD ile Nusra Cephesi arasındaki çatışmaları “Çok garip” diye niteleyerek A.A’ya şunları söyledi: “PYD’ye mutlaka bir yerlerden yeşil ışık yakılmış ki buna cesaret ediliyor. Bu yeşil ışığın da Şam’dan yakıldığına inanıyoruz.”

Zırhlıya ateşe ateşle yanıt

GENELKURMAY Başkanlığı’ndan, hudut hattında görev yapan zırhlı araca Suriye tarafından açılan ateşe karşılık verildiği bildirildi. Genelkurmay Başkanlığının internet sitesindeki açıklamaya göre, Türkiye-Suriye hududunda 2’nci Hudut Alay Komutanlığı Oğulpınar Hudut Karakolu sorumluluk sahasında, saat 02.25’te hudut hattında görev yapan taktik tekerlekli zırhlı araca Suriye tarafından 10-15 el ateş açıldı. Aynı bölgede görev yapan geliştirilmiş zırhlı personel taşıyıcı, angajman kuralları çerçevesinde ateş açılan bölgeye, ateşle karşılık verdi.Kategori : Nusret Cephesi Haberleri - Etiketler : - Tarih : 23 Temmuz 2013

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :